Tett ved veien ligger gården med de karakteristiske bronsestatuene av Veslegutt, Blakken og det lille føllet. Når man går inn gjennom porten, går man også tilbake til en mer saktegående tid. For på den idylliske gården med gamle velholdte hus, stabbur og stor rødmalt låve kan man oppleve hvordan de levde for over 100 år siden.
Hør historien i veggene
Alle de gamle bygningene på gården er fullt møblert med koselige stuer, komplette kjøkken og små soverom med plass til kun det mest nødvendige. Møblene, klærne og de artige innretninger stammer fra en svunnen tid. Alt som befinner seg i husene har en historie. Og de historiene kan medlemmene av den frivillige venneforeningen. Ikke minst så har de alle et brennende ønske om å fortelle historiene videre til de neste generasjonene.
På bildet ser vi Gjermund Glittefjeld, Grethe Lysaker Seljenes og styreleder Trine Otilie Schølberg Silion
I det brune huset, Korshorgen, fungerer den store bakerovn fremdeles, her bakes det både brød og andre godsaker etter gamle oppskrifter. I andre etasje finner vi kurvfletteverkstedet. Her kan man se og lære kurvfletting. Og i hovedhuset henger gamle drakter og skjorter, i sofaen ligger broderte puter og på bordene heklede duker. Når barn fra lokale skoler er på besøk får de høre om håndarbeidets plass i dagliglivet. Samtidig lærer de å sy egne plagg av gamle stoffrester, og se hvordan man spinner og vever.