Fra pølsebod til byutvikler – en bank for hele Drammen
Møt rådgiverne som kjenner både byen og bedriften din.
Denne artikkelen ble først utgitt i papirmagasinet «Driv».
Midt på Bragernes torg ligger Sparebanken Øst – den eneste banken i verden med hovedkontor i Drammen. Herfra får lokale bedrifter personlig rådgivning, kort vei til beslutningene og ekte engasjement.
– Det er vi veldig stolte av. Vi kjenner området, vi kjenner folkene – og vi brenner for å bidra til vekst i lokalsamfunnet, sier bedriftsteamet i banken med et smil.
Bak smilene står Nathalie Evans, Håkan Essung og Roald Haarr – en erfaren trio med solid bakgrunn fra bank og finans. Med lokalkunnskap og tett kontakt med næringslivet, hjelper de bedrifter fra Drammen og mot Oslo med å nå sine mål.
Skreddersydd rådgivning
Sparebanken Øst har i over 180 år vært en pålitelig støttespiller for små og mellomstore bedrifter, lag og foreninger i regionen. Som en alliansefri bank med lokal beslutningskraft, tilbys skreddersydde løsninger innen sparing og finansiering, betalingsløsninger, og forsikring.
TIL STEDE: Nathalie forteller at den nære kundekontakten er en stor styrke.
Nærheten til kundene gir oss en unik posisjon. Det viktigste for oss er å være tilgjengelige – og til stede når kundene trenger oss, sier Evans.
17. desember 2018
Din lokale bedriftsrådgiver
Vi har tre bedriftskontorer; i Drammen, Eiker/Kongsberg og Oslo. Derfra dekker vi hele det sentrale Østlandsområdet. På våre avdelinger finner du erfarne bedriftsrådgivere som kan hjelpe deg med små og store prosjekter.
Banken tilbyr tjenester og produkter til bedrifter innen ulike bransjer, og samarbeider tett med kjente aktører som Glitre Bolig AS, Axel Andersen AS og Strømsgodset Toppfotball.
– Vi bistår alt fra den lokale pølseboden til større eiendomsaktører. Hos oss får både små og mellomstore bedrifter like stor plass, sier Essung.
Med hjertet i lokalsamfunnet er Sparebanken Øst en viktig støttespiller for idrett, kultur og frivillighet. Banken samarbeider blant annet med en rekke idrettslag i Drammen og Øvre Eiker, hvor fellesskap og idrettsglede er fellesnevneren. Også flere barne- og ungdomsteatre og kulturinstitusjoner får støtte. For Sparebanken Øst handler det om å gi rom og muligheter der det trengs, slik at banken sammen med lokalsamfunnet kan gjøre livet litt bedre for både store og små.
– Vi ønsker å være en bank som gir tilbake. Det er betydningsfullt at overskuddet kommer flere til gode, sier Haarr.
FLERE TIL GODE: For Roald handler det om å gi noe tilbake – og sørge for at overskuddet kommer mange til gode.
Rask og tilgjengelig
Når nye bedriftskunder tar kontakt, starter prosessen med en grundig kartlegging. I banken får alle bedrifter en egen kunderådgiver som er dedikert til deg og din bedrift.
– Det er viktig for oss å forstå kundens behov for å kunne gi riktig rådgivning og sammen finne de beste løsningene, sier Essung.
Teamet legger vekt på å møte kundene der de er, og bygge langsiktige relasjoner.
– Med hovedkontor i Drammen har vi en fordel sammenlignet med større banker. Vi kjenner godt til næringslivet i regionen og veien til beslutningene er kort. Dette gir et godt grunnlag for gode prosesser i møte med kundene, sier Evans.
– Vi er tross alt den eneste banken i verden som styres fra Drammen, supplerer Essung.
ENESTE I VERDEN: Håkan forteller at han er spesielt stolt over å jobbe i den eneste banken i verden som styres fra Drammen.
Fremtidsrettet finansiering
Banken tenker også framover og tilbyr produkter som skal stå seg i fremtiden, blant annet oppgraderingslån for næringseiendom – med gunstige vilkår for bedrifter som investerer i energieffektive tiltak som solceller, etterisolering eller varmepumpe.
Oppgraderingslån er et lån til rehabilitering og energieffektivisering av eksisterende næringsbygg. Ved å investere i energitiltak, kan du ikke bare redusere miljøpåvirkningen, men også dra nytte av gunstige betingelser.