Røde sløyfer og store hjerter

Frelsesarmeens julehjelp gir mer enn pakker – den gir verdighet og varme i en vanskelig tid. Takk for alle julesløyfer som gir ekstra glede til 1.721 barn.

Det er desember, kulda har kommet krypende og julelysene skinner på torg og i vinduer. Selv om julen er en tid de fleste forbinder med glede og samvær, er den for mange preget av økonomisk stress og bekymringer.

– Vi har flere innom her i julen enn ellers i året, sier Lill-Torunn Løwe, daglig leder for Omsorgssenteret hos Frelsesarmeen i Drammen.

I lokalene er storsalen fylt opp av gaver, et julegaveprosjekt som heldigvis gir håp. Her kan foreldrene komme og få noen å prate med, hjelp til å plukke ut gaver til barna sine, og få litt ekstra julegodt. Slik bidrar Frelsesarmeen til at foreldre kan se forventning, stjerner, og smil i sine barns øyne når de i glede kan åpne en julegave, selv om økonomien er stram.

Å være et medmenneske

Omsorgssenteret til Frelsesarmeen Drammen ligger i Thornegata rett bak rådhuset. Kun ett minutt fra juletreet på Bragernes torg, som er prydet med lys og røde sløyfer. Men veien dit kan være både lang og vanskelig.

–Du skal være modig for å gå opp bakken og banke på døren. Det er vanskelig å søke hjelp, så vi ønsker å møte alle som kommer med verdighet og varme, sier Heidi, en av de frivillige, som stiller opp i førjulstiden.

For julehjelp er ikke bare en hjelp med julegaver, det er like mye menneskemøter. Hundrevis av menneskemøter som gir håp og påminnelse om at det finnes noen som bryr seg. Et sted å bli hørt og tatt vare på. 

Når man først er oppe på hjørnet og ved døren, ja da blir man møtt med hjertevarme.

Sterke historier

Ett av disse møtene var med en mor som kom innom for å hente julegave til barnet sitt, og fortalte at de skulle være hjemme alene i hele julen. Og at hun var lei seg for at de ikke hadde noe å se frem til. Takket være en gavmild lokal restaurant, fikk hun med seg et gavekort på middag for de to, i tillegg til julegave. Nå kan hun senke skuldrene og se frem til en litt bedre jul med barnet sitt.

Alt har blitt så dyrt, og det er mange enslige og par som ikke har penger til julemat. Frelsesarmeen i Drammen kjører ut 280 matkasser siste uken før jul, og i Øvre Eiker deles det ut over 200 gavekort til matbutikken.

–Det er sårt å være frivillig, men samtidig er det også veldig fint. Som frivillig føler jeg på stor glede ved å kunne bidra, sier Iman.

Latter, glede og tårer

Og du merker det med en gang. Det er godt å komme inn på senteret til Frelsesarmeen. Allerede i døren møtes man med omsorg. Humøret er smittende, og praten går livlig blant de frivillige når de deler sine opplevelser. Denne dagen har 110 familier fått julegaver. Det er viktig å få luftet tanker og følelser før de tar fatt på neste økt med utdelinger. For hele utdelingsdagen er et eneste stort inntrykk.

–Vi sitter igjen med takknemlighet og gleder oss til å komme på jobb igjen.

Det sier Ragnhild, som er en av de frivillige hos Frelsesarmeen gjennom hele året.

–Det jeg bidrar med til andre, gir også meg mye tilbake, forteller hun.

Det er all denne omtanken og givergleden som gjør det mulig å gi familier som sliter økonomisk en bedre jul.

Verdighet hele året

Når flere hundre mennesker kommer innom i løpet av en uke, er det behov for god logistikk. Etter flere år med julehjelp har Frelsesarmeen kommet frem til et godt system som ivaretar hver eneste menneskes verdighet, også de frivilliges.

Det gjøres avtaler med oppmøtetidspunkt, de frivillige vet hvem som kommer og står klare til å ta imot. I julebutikken får de råd til å finne den rette gaven, samtidig som de får en god samtale. På denne måten blir de frivillige kjent med helhetsbehovet, og det kan vurderes om flere tiltak skal settes inn. For Frelsesarmeen sitt høyeste ønske er å bidra til at folk med litt støtte kan klare seg selv gjennom hele året, både økonomisk og sosialt. Og at de kanskje kan, gjennom sin julehjelp, finne gode ordninger for flere som trenger det.

Omtanke og giverglede

Det er også mange som vil gi. Til Frelsesarmeen kommer privatpersoner og frivillige organisasjoner som God jul lille venn, Ønsketreet på Gulskogen senteret og lokale butikker og restauranter med bidrag til gavebutikken. Ungdommene som deltar i konfirmantundervisningen hos Frelsesarmeen er også med. De hjelper til med forberedelser, og de kjøper gaver til sine jevngamle. Når de kjøper noe de selv vil ha, vet de at andre også blir glad.

Også Sparebanken Øst bidrar med pengestøtte øremerket julehjelp-prosjektet, som brukes til innkjøp av gaver og gavekort. 

#Julesløyfeaksjonen

Frelsesarmeen sitt julegaveprosjekt er en viktig påminnelse om at den virkelige julestemningen handler om å dele, hjelpe og bry seg om andre.

Ofte er det nemlig like viktig å bli møtt med verdighet og synlig omtanke. Det er derfor Sparebanken Øst har satt i gang #julesløyfeaksjonen. Den handler om å vise at ingen står alene, og at selv i vanskelige tider finnes det støtte og kjærlighet rett i nærheten. Med en rød sløyfe på eget tre, som pynt på juletreet på Bragernes torg eller delt digitalt ønsker banken å bruke dette som et symbol på at vi sammen viser omtanke for alle rundt oss, med håp om å gi et lysglimt til dem som har det vanskelig.

Til sammen har vår #julesløyfeaksjon bidratt til 450.000 kroner, som gir støtte og en ekstra glede for 1.721 barn i Drammen og Eiker.

Utallige timer går med til å lage disse hjemmelagde gavene. Her er det omtanke i hver strikkede maske.

Viktig å bry seg

Og det er her julens sanne budskap skinner gjennom – med fellesskap, omtanke og et ønske om å løfte andre. Med hver sløyfe, hver gave og hvert vennlige ord er det knyttet bånd. Det er mulig å spre lys i mørket gjennom små og store handlinger. Takket være innsatsen fra frivillige, giverglede fra lokalsamfunnet og varmen i hvert møte hos Frelsesarmeen, kan flere gå inn julen med håp og et smil om munnen.

Dette er vi i Sparebanken Øst stolte og ydmyke å være en del av.

Frelsesarmeen hjelper stadig flere

Store hjerter stiller opp for fellesskapet i Frelsesarmeen. Lær mer om deres prosjekter for å støtte opp om de som strever – og møt noen av de frivillige og ansatte.

Dette betyr jobben de gjør
17. desember 2024

#Julesløyfeaksjonen for omtanke

Frelsesarmeen sitt julegaveprosjekt handler om å gi foreldre en hjelpende hånd med julegavehandelen, et prosjekt vi støtter. Med vår #Julesløyfeaksjonen ønsket vi å synliggjøre den viktige jobben de gjør.

Les mer her