En 45 minutter klassisk konsert er ikke akkurat hverdagskost for 5. klassinger. Og for noen av de som strømmet inn dørene på Drammens Teater var det kanskje også deres første møte med en teatersal.
Vi ser barna gå rolig inn i salen, sette seg pent på rekke og rad i myke, røde fløyelsseter. En gutt legger hodet bakover og kikker opp i taket. Øynene blir store og han dulter til sidemannen som også ser opp. Nå ser nesten hele salen opp og rundt seg.
En fascinasjonen vi kjenner oss igjen i. Det skjer hver gang man setter seg ned i Drammens Teater. Blikket trekkes oppover de gullforgylte balkongene og opp mot taket. Den store lysekronen funkler og engler i gull titter ned på deg. Salen gir deg ro på en måte, barna føler det de også.
Det vil vi formidle i dag sier konferansier Håkon Thorsteinsen Nielsen. Eller Halvor Johansen som hans karakter heter i denne forestillingen. Den gode opplevelsen du finner i en teatersal og som kan treffe noe inni deg. Inne i hjertet og skape et minne.
Jeg husker da jeg var i teateret som barn og hvordan jeg opplevde det fortsetter han. Så det å vise frem teaterets mange sider og hvordan ting fungerer, har vi flettet inn i forestillingen forteller han videre, og vifter med en fjernkontroll. Med den kan han «styre» både lys, teppe og musikk.
Jeg skal bruke humor, og forklare hva musikk kan gi deg og formidle det til barna gjennom konserten vi har kalt «Eventyret om Johan Halvorsen» sier han og grugleder seg litt til oppgaven han har fått.
Oppgaven med å formidle historie, musikk og teaterglede til 1.200 elever fra 5. klasse i Drammensskolen.
Første møte gav mersmak
I sentrum for forestillingen står den klassisk musikken, skrevet av Johan Halvorsen. Fremført av noen av landets beste musikere. Og musikken skal disse 10-11 åringene komme tett på, og få føle på kroppen. For musikk er ikke bare noe du hører, det er noe du føler. Og ser.
På scenen sitter de erfarne musikerne fra Boyes Musikkompani klare med hvert sitt instrument. Teppe går opp og de første tonene av det lystige stykket Bojarenes Inntogsmarsj flyter ut i salen. Barna lytter og noen begynner å klappe takten, snart klapper hele salen med 400 barn. Musikken fenger.
Stykket ble nemlig introdusert som Harenes Inntogsmarsj. Med assosiasjon til harer som hopper lett over scenen. Det gikk rett inn hos barna. De så virkelig for seg noe mer i musikken og følte på den. De kunne formelig se hvordan harene hoppet over scenen. Og slik fortsatte forestillingen. Det ene stykket etter det andre ble bundet sammen med læring og tanker om hva musikk kan gjøre med deg. Det var skumle stykker, triste stykker og glade. Stor applaus fikk også solo-artisten, den 13 år gamle fiolinisten Henning Felde.


Musikk som skaper minner
Det er takket være ildsjelene bak Halvorsen Musikkfest at barna fra Drammen får en opplevelse utenom det vanlige. I samarbeid med «Den kulturelle skolesekken» som er en nasjonal satsning med hensikt å la barn eksponeres for alle typer kultur. Både sang, musikk, teater og annen kreativ kunst. Gjennom disse kunst- og kulturopplevelsene kan barn få nye erfaringer og perspektiver. For kultur er en viktig del av deres utvikling. I dag er det både kunst og musikk på timeplanen.
Det krever litt logistikk når 1.200 barn fra alle 5.klassene i Drammen skal samles og sitte på hvert sitt stolsete. Skolene ble fordelt på tre forestillinger. De nærmeste skolene gikk til fots, og de litt lengre unna fikk busstransport. Så det var yrende liv rundt teateret denne formiddagen. Vi håper at opplevelsen elevene fikk vil bidra til å gjøre teateret mer tilgjengelig for de. Og at de fikk åpnet sansene og ta inn over seg mer variert musikk i fremtiden.
Eventyret om Johan Halvorsen
Med ord og toner skal noen av de fremste musikerne i Boyes Musikkompani og den lokale skuespilleren Håkon Thorstensen Nielsen formidle historien om den store komponisten fra Drammen, Johan Halvorsen.
Konferansieren Håkon Thorsteinsen Nielsen som blant annet er kjent som Juleskurken i julemusikalen «Jakten på Juleskurken» er en dreven skuespiller. Og nå har han med stor iver gått inn for oppgaven med å sy sammen Halvorsens klassiske musikkstykker til et levende eventyr – for barn.
Da jeg var barn trodde jeg at vaktmesteren hadde verdens høyeste stige når han skulle skifte lyspærene i den store lysekronen. Men det er jo bare en illusjon, lysekronen henger i tykke vaiere og kan heises helt ned, sier konferansier Håkon Thorsteinsen Nielsen. Jeg ble tatt med i teateret av bestefaren min, og her står jeg nå sier han fra scenekanten.
Fullsatt etter få timer
Kort tid etter at invitasjonen fra Halvorsens Musikkfest ble sendt til distriktets skoler var alle tre forestillingene fullsatt.
Hadde vi hatt kapasitet, kunne vi fylt opp dobbelt så mange forestillinger sier Martin Haug, en av festivalens to arrangører.
I tillegg til skoleforestillingene for 5. klasse skal også lørdag formiddag vies til barna. Da kommer Haakon Esplo med barnekonserten Musifikstisk.
Musikken du føler – ikke bare hører
Halvorsen Musikkfest er en hyllest til Drammen. Og til Drammens fremste klassiske komponist gjennom tidende, Johan Halvorsen (1864-1935).
Musikksjangeren strekker seg fra jazz og kor til kammermusikk. Lokale stjerner som Modus duo og Drammen Kammerkor skal spille side om side med internasjonale stjerner som pianisten Jonathan Fournel. Og musikken skal fylle de fornemme stuene på Marienlyst Gård kirkerommet i Bragernes kirke, Drammens Teater og mange av byens andre små og store scener.
Sparebanken Øst har støttet festivalen i mange år. Det gjør vi med stolthet. For med denne festivalen kan vi bidra til å gjøre klassisk musikk tilgjengelig for folk flest. Og spesielt flott synes vi det er når barn kan få bli kjent med denne musikksjangeren.
Årets program og artister kan du se på festivalens egen nettside.
I artiklene under kan du lese mer og se film om foregående års festivaler og få vite hvorfor nettopp denne festivalen er viktig for byen og kulturlivet.